Mida oleme siiani taskuhäälingute pidamisest õppinud?

Veidi rohkem kui kuu aega tagasi pääses veebiavarustesse seilama Maarjamaa esimene sotsiaalmeediast pajatav taskuhääling. Saate esimese osa algus oli kohmakavõitu, juhid polnud oma jutus kõige soravamad ning heli kõlas kui läbi 19. sajandi lõpu mikrofoni kaudu salvestatuna. Tänaseks päevaks on väljas sümboolsed 7 taskuhäälingu episoodi, mis on iga episoodiga muutunud üha paremaks ning loodetavasti progress jätkub.  Käesolevas postituses jagame oma kogemusi taskuhäälingusaate pidamisest ning jagame nippe, mida oma podcast’i luues silmas pidada.

Kas teema huvitab kedagi?

Iga episoodi teemat valides püüame silmas pidada ka potentsiaalse kuulajaskonna huvi, mida soovitame teha ka sinul.  Katsu ennast panna oma sihtgrupi kingadesse. Kas see teema mis sul mõttes mõlgub võiks ka sinu sihtgrupile huvi pakkuda? Kui vastus on „JAH“, siis anna tuld!

Vali välja esinejad

Kui teema sai paika pandud, valisime välja taskuhäälingusaate osalised, kes oleks valitud teemal pädevad kaasa rääkima. Traditsiooniliselt on taskuhäälinguid peetud mitme osalejaga, seega tuleks sul leida mõni kaassaatejuht. Võimaluse korral oleks hea ka kutsuda arvamust avaldama mõnd kolmandat isikut. Oluline on külalisi valides silmas pidada, et nad oleksid pädevad valitud teema kohta arutlema. Lisaväärtust annab saatele ka sihtgrupi hulgas tuntud külaline. Mida tuntumad osalised, seda rohkem saadet kuulatakse. Võta potentsiaalsete külalistega aegsasti ühendust, sest inimesel võib olla väga tihe graafik, mistõttu on raske löögile pääseda. Ära ütle, mida sina temalt tahad, vaid paku mida osaleja võiks saada.

Ettevalmistus

Valmista ette küsimused, tööta need läbi ja saada aegsasti külalistele laiali. Kui sul on mingi inglise keelne tsitaat, mille tõlkimine tundub ka kohapeal käkitegu, siis on mõistlikum see juba ette ära tõlkida, vältimaks ebameeldivat kokkujooksmist salvestuse ajal. Nagu ütleb vanasõna: „üheksa korda mõõda, üks kord lõika.“

Heli on väga oluline

Kui sa arvad, et arvutisse sisse ehitatud mikrofon, millega suhtled Skype’i kaudu Honolulul elava  sõbraga on täiesti piisav viisaka podcast’i tegemiseks, siis sa eksid. Meie salvestasime oma esimese  episoodi juhtmevaba mikrofon-kõlariga ning isegi minu nürid kõrvad said aru, et heli on kohutav. Kuulates teist osa, mis salvestati asjaliku aparatuuri kasutades,  oli  helikvaliteet märgatavalt parem. Kui sa ei taha jätta endast kitsi inimese muljet, siis investeeri asjalikku helisalvestustehnikasse.

Ruum on oluline

Meie tippklassi heli eest hoolitseb oma ala spetsialist, Henrik Veeäär Lakeside Sound’ist. Kui ta kohale tuli ja veidi ringi käis, ütles ta et ainult üks ruum meie kontoris on enam-vähem kõlbulik heli salvestamiseks. Seal ruumis katsime kinni kõik suured pinnad tekkidega, et vältida heli peegeldumist ning muutsime keskkonna salvestamiseks nii heaks kui vähegi võimalik.

Kui sa varem  pole tähele pannud, et ruumis joriseb arvuti või ventilatsioonisüsteemist kohiseb vaikselt õhku, siis salvestades taskuhäälingut, muutuvad need segavateks müraallikateks. Püüa viia segavate tegurite mõju miinimumini,  mida rohkem pühendud salvestustingimuste parandamisele, seda meeldivam on nautida lõpp-tulemust.

Vaikus ennekõike

Pole midagi hirmsamat kui plärisev telefon keset taskuhäälingu salvestamist, seega tee kindlaks, et salvestuse ajal ümbruskonnas mõni telefon korraga värisema ega laulma ei hakkaks. Hoia klõbisevad, prääksuvad, kohisevad, mühisevad esemed käeulatusest väljas, sest hea mikrofon püüab kinni ka kõige pisema vuhina ja praksatuse.  Tee kindlaks, et inimesed kõrvalruumides oleksid teadlikud salvestuse toimumisest. Ebameeldiv on pärast salvestust avastada, et taustal on kuulda kõrvalruumis olevate inimeste jutuajamist.

Kvaliteet > kvantiteet

Ära unusta, et iga sinu liigutus ja sõna salvestatakse. Kujuta, et sa oled riigi president, kes on Vabariigi Aastapäeva kõnet pidamas ning käitu vastavalt.  Kontrolli, et räägid mikrofoni, mitte sellest mööda. Pane pastakad ja muud klõbistajad käeulatusest eemale,  keskendu sellele, mis on oluline, milleks on vestlus.

Kui keegi vajus liiga kauaks mõtesse või turtsatas midagi üleliigset, siis lõika see välja.
Vähem on parem. Veebis leidub kuhjaga erinevaid tasuta ja tasulisi helitöötlus programme, millega saad üleliigsest lahti. Henrik kasutab meie heli töötlusel Reaperit.

Kuhu üles laadida?

Uurisime erinevaid variante, kuid kõige asjalikum tundus olevat vana-hea Soundcloud. Sellele on lihtne heliteost üles laadida, mugav jagada, platvorm võimaldab luua playlist>i, episoodi käigu pealt kommenteerida jpm muid funktsioone.

Tänaseks oleme aru saanud, et ka õuna-inimestele tuleb asi mugavaks teha, seega 7Blaze’i taskuhääling on üsna varsti saadaval ka iTunesis.

Tee head

Kui taskuhäälingu episood on valmis ja üles laaditud, siis hoolitse selle eest, et see jõuaks sihtgrupini. Kui see on inimesteni jõudnud, on see nende enda teha, kas nad tarbivad seda või mitte – sina oled kõik endast sõltuva ära teinud ning loodetavasti on karma on sinu vastu hea!

Meie tahame ka head teha, sul on võimalus kuulata meie podcaste SIIN!

Jäta kommentaar...

Kommenteerimine on suletud.

VÕTA JULGELT ÜHENDUST, KÜSIDA VÕIB KÕIKE!

Jaga mind ka teistele, sest jagatud rõõm on mõõtmatu!